forum.amstaff.tox.pl
Forum poświęcone psom ras bullowatych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pare słów o canicross
Autor Wiadomość
*Atena 
Zaangażowany
Hate it or love it

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2005-07-05, 11:53   Pare słów o canicross

Dla normalnego funkcjonowania organizmu tak psa jak i człowieka potrzebny jest ruch. Aby zrekompensować psu niedostatek ruchu, a także i po to, aby utrzymać się w dobrej kondycji, wielu właścicieli decyduje się na uprawianie sportu lub dłuższych terenowych wycieczek z psem.

Najprostszą formą tego rodzaju aktywności jest canicross - bieganie z psem przypiętym do swojego pana za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem lub dogtrekking - turystyka piesza.

Aby uprawiać dogtrekking lub canicross potrzebne są w zasadzie dobre chęci i kilka prostych akcesoriów. Podstawową zaletą tych sportów jest możliwość wybiegania psa w warunkach, w których przepisy uniemożliwiają bieganie psów bez smyczy lub swobodne bieganie naraża je na niebezpieczeństwo zgubienia, dostania się pod koła jadącego samochodu lub pod lufę nadgorliwego myśliwego :wink: .

Wszystko co potrzeba do canicrossu, oprócz oczywiście ubioru, to buty, specjalny pas i lina z amortyzatorem oraz uprząż dla psa.

Każde buty do biegania po nieprzygotowanych trasach są dobre do canicrossu. Trzeba je oczywiście dobrać do pory roku i warunków atmosferycznych.

Pas - można go zrobić samemu np. z uprzęży do wspinaczki skałkowej ale zdecydowanie lepiej kupić specjalny pas w dobrych sklepach z akcesoriami dla psów. Pas do canicrossu powinien być odpowiednio szeroki (przynajmniej 8 cm) i miękki w części przylegającej do pleców. Z przodu powinien być zaopatrzony w jedno lub dwa metalowe kółka lub karabinki, do których przymocowana jest lina ciągowa. Dobrze jest jeśli sposób mocowania liny umożliwia jej szybkie wypięcie w razie nagłej konieczności. Najlepsze pasy posiadają specjalne paski, które po przełożeniu pod nogami zapobiegają przesunięciu pasa do góry i umożliwiają płynną regulację punktu przyłożenia siły ciągnącego psa, który to punkt powinien być umiejscowiony poniżej pasa na wysokości bioder.

Długa na 2,5 do 4,5 m lina zawiera część amortyzującą wykonaną z solidnej gumy. Część amortyzująca jest bliżej biegacza i jej zadaniem jest wyłapywanie szarpnięć i gwałtownych napięć liny przy starcie, zatrzymaniu lub ewentualnym upadku narciarza. Amortyzator chroni plecy narciarza, ale przede wszystkim zapewnia psu komfort ciągnięcia. Lina na "psim" końcu zakończona jest pętlą z karabinkiem, do którego przypina się koniec uprzęży psa.

Najlepiej do canicrossu nadaje się uprząż pociągowa typu guard. Zobacz zdjecie Najlepiej jeśli wykonana jest z taśmy nylonowej z poduszkami ze specjalnego tworzywa zapobiegającego nasiąkaniu wodą. Uprząż guard jest także doskonała do bikejoringu, skijoringu i scooteringu. Dodatkowe ucho do przypięcia karabinka pozwala używać uprzęży jako szelek spacerowych. Można też oczywiście używać tradycyjnych szorek Zobacz zdjecie - uprzęży wykonanej z krzyżujących się pod brzuchem i na plecach psa kawałków taśmy. W miejscach przylegania do barków i szyji psa jest wyściełana pasami filcu, polaru lub innego, miękkiego materiału. U nasady ogona psa posiada pętlę, do której przypina się linę ciągową. Każda uprząż musi być dostosowana do wielkości psa i dobrze przylegać do jego ciała. Warto zauważyć, że inne rodzaje uprzęży, jak spacerowe szelki czy uprząż do prób uciągu do tego celu stanowczo się nie nadają.

Oczywiste jest, że przyuczenia psa do ciągnięcia ciężaru należy rozpoczynać od krótkich prób i od początku traktować jako wspaniałą zabawę. Jakkolwiek większość psów, szczególnie młodych, przejawia raczej nadmierną chęć ciągnięcia, początkowe treningi powinny być krótkie (5 - 15 min) i w łatwym płaskim i bez zakrętów terenie.

Jeżeli czujemy, że pies wie już o co chodzi możemy rozpocząć naukę zakręcania i zatrzymywania. Na początku warto ćwiczyć z psem biegnąc obok niego ze smyczą i skręcając lub zatrzymując się razem z nim. Można posłużyć się tradycyjnymi komendami maszerskimi - ghee (czyt. Dżii) w prawo ho (czyt hoo) w lewo oraz haw (czyt.houu) stój lub mieć komendy własne.

Pierwszy okres przygotowania psa, zakładając, że ćwiczymy przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, powinien zająć 2 może 3 tygodnie.

Poważniejsze bieganie rozpoczynamy wtedy, kiedy potrafimy się w miarę dobrze porozumiewać z naszym pupilem i mamy pewność, że chce i lubi on ciągnąć.

Intensywny, sportowy trening przeprowadza się zwykle 2-3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny, jednak biegając dla przyjemności nie musimy przestrzegać tak surowych zasad. Ważne, żeby nasze wyprawy były dla wszystkich radosną przygodą z zachowaniem zasad zdrowej dyscypliny.

Pamiętajmy jednak, że bieganie z obciążeniem to dla naszego pupila zwiększony wydatek energii. Dlatego w okresie intensywniejszych treningów powinien otrzymać odpowiednią, energetyczną porcję pożywienia, a po każdym bieganiu wodę.

Jeżeli biegamy bardziej sportowo w trudnym terenie warto zastanowić się nad butami dla psa zapobiegającymi zranieniom łap (zraniona łapa to przerwa w bieganiu na kilka tygodni !).

Warto także przestrzegać reguły, że uprząż zakładamy psu wyłącznie wtedy, kiedy ma ciągnąć, a do zwykłych spacerów służy smycz i obroża.

kosa 
Początkujący

Wysłany: 2005-11-22, 11:33   

Wszystko OK, tekst mi się podoba, ale szelki typu guard sprawdzają się bardziej do dog trekkingu z przeróbką w postaci dodatkowego kółka na przodzie uprzęży w ktory wpinamy karabinek z amortyzatorem. Do tylnego kółka dobrze jest wpiąć linkę bez amortyzatora przypietą do tego samego karabinka na smyczy do której zamocowany jest amoryzator. Wtedy sztywna linka pracuje tylko przy dużych obciążeniach (np pod górę) a linka amortyzowana pracuje przez cały czas. Ten prosty trick pozwala zwiększyć racjonalne wykorzystanie uciągu psa nawet o 1/3 - czyli mała rzecz a cieszy :) . Do cani-crossu na płaskim terenie (jeśli pies ostro ciągnie) lepsze są szelki SIWASH. Pies biegnie bardziej stabilnie i przy szarpnięciach nie rzuca mu zadu na boki i nie naraża na uszkodzenia kręgosłupa. Czyli reasumując guard tak ale do dog trekkigu a nie canicrossu, shiwash tak ale do canicrossu a nie do dog trekkingu.

C-Rayz 
Początkujący

Wysłany: 2007-06-16, 15:20   

Czy inne psy (oprócz TTB) mogą uprawiać ten sport :?:

*Haker 
Weteran
Melisa

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2008-04-04, 12:14   

Mam pytanie, czy można już zaczynać ćwiczyć z 9 miesięcznym psem?
Czy zwykłe szelki sie do tego nadają? np takie : http://img169.imageshack.us/img169/4112/07mp1.jpg

Carisma 
Początkujący

Wysłany: 2008-04-04, 12:35   

C-Rayz napisał/a:
Czy inne psy (oprócz TTB) mogą uprawiać ten sport :?:

Oczywiście, że tak.

To podobnie jak z WP, nie jest ono zarezerwowane tylko dla TTB :)

*biała 
Weteran

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2008-04-04, 12:47   

Haker napisał/a:
Mam pytanie, czy można już zaczynać ćwiczyć z 9 miesięcznym psem?
:

Alez mozna nawet chyba było byto wskazane:]

*Haker 
Weteran
Melisa

Wysłany: 2008-04-04, 12:49   

To dobrze :mrgreen: dzisiaj zaczynamy :D tylko czy ja przeżyje :lol:
A co z tymi szelkami? mogą być takie?

*biała 
Weteran

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2008-04-04, 12:54   

szczerze to ja nigdy z pieskiem nie biegałam zawsze stosowałam rowerek i robiłam to na zwyklej obrozce.
najpierw sproboj na zwyklych i zobacz jak wam bedzie szło :]

*Haker 
Weteran
Melisa

Wysłany: 2008-04-04, 13:35   

No ale ja nie mam zamiaru z nim biegać, tylko ja na łyżworolkach :mrgreen: mam nadzieje że jakoś to przeżyje :D

[ Dodano: 2008-04-04, 23:37 ]
Właśnie wróciliśmy :-D jak można zauważyć jeszcze żyję :-D
Haker padnięty, a ja poobijana, już dawno mnie tak pupcia nie bolała :mrgreen:
To była jedna wielka tragedia, Haker nie wiedział co sie dzieje. Biegł przede mną, jak zauważył że jadę za nim to zaczął przyspieszać, wręcz uciekał :shock: nie umiałam go zatrzymać... ogólnie początek straszny :-D później już biegł obok mnie, chyba najpierw musi się przestać bać tego że ja jadę na rolkach, dopiero później zacznę go uczyć że ma mnie ciągnąć, ale nie wiem czy on później będzie sie chciał odzwyczaić od biegania obok mnie... sama nie wiem..

IN_ 
Początkujący

Wysłany: 2008-04-08, 16:19   

Najpierw naucz go na komendę stawać, ruszać, przyspieszać, zwalniać, skręcać w prawo i w lewo i przydałoby się jeszcze hasło na które ominię przeszkodę z innej strony niż ta z której zamierza.
Szybko pójdzie jak na każdym zwykłym spcerze non stop będziesz "chodzić" z tymi komendami.
I tak bym się na rolkach z psem podpiętym nie odważyła jechać ;-)

Odpowiedz do tematu