forum.amstaff.tox.pl
Forum poświęcone psom ras bullowatych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zanim zakupisz psa
Autor Wiadomość
@Cannabis 
forum.amstaff.tox.plImię: Wojciech
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 3031
Skąd: Wola
Wysłany: 2015-02-06, 11:40   Zanim zakupisz psa

Zanim zdecydujesz się na zakup psa


Zanim zdecydujemy się na zakup psa, powinniśmy odpowiednio przemyśleć swoją decyzję. Pamiętajmy o tym, że pies to żywa istota i przyjaciel na lata. Chęć posiadania czworonoga nie zawsze łączy się z odpowiedzialnością właściciela. Dlatego tak ważne jest by przed zakupem zrobić osobisty rachunek. Musimy zdawać sobie sprawę z tego czy podołamy nowym obowiązkom jakie na nas czekają, by zarówno życie nasze i naszego pupila było szczęśliwe do samego końca. Nigdy nie podejmuj decyzji na gorąco!

Pies na lata...


Pies to zobowiązanie na lata, a nie na kilka dni, tygodni czy miesięcy. Długość życia psa zależy m.in. od jego rasy, wielkości i wagi. Możemy także zakwalifikować tutaj pochodzenie, które może nam o nim samym wiele powiedzieć.

Długość życia w dużym stopniu zależy od naszego postępowania i naszych decyzji. Nie zapominajmy więc, że przez całe życie czworonoga, musimy zadbać o jego odpowiednie odżywianie, pielęgnacje czy ruch. Przyczynimy się w ten sposób do jego kondycji zdrowotnej, a co za tym idzie, zminimalizujemy możliwość występowania w przyszłości różnych chorób czy schorzeń. Nie mamy oczywiście wpływu na wszystko, ale dbając odpowiednio o nasze zwierzę wpływamy w dużym stopniu na długość jego życia i stan ogólny.

Biorąc pod swoje skrzydła czworonoga, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli poświęcić część dotychczasowego wolnego czasu. Być może nieraz rezygnując z niektórych naszych planów.
Musimy wziąć za niego pełną odpowiedzialność i obowiązki jakie na nas spoczną. To przede wszystkim decyzja na lata.
Psy przeżywają rozstania ze swoimi właścicielami dlatego zastanów się czy ten zakup to nie chwilowa zachcianka. Nie ulegajmy przelotnemu "zauroczeniu" i chwilowym zachcianką dzieci. Decydując się na psa musimy być świadomi, że pies powinien być z nami na dobre i na złe, niezależnie od sytuacji. Gdy nie jesteśmy pewni wyboru, odpuśćmy sobie. Nie skazujmy go na cierpienie i śmierć w schronisku przez nasze nieodpowiednie i niedojrzałe decyzje.

Należy zdawać sobie sprawę, że pies to nie zabawka, którą można porzucić gdy się znudzi lub "zepsuje". Będąc już właścicielem czworonożnego przyjaciela powinniśmy sobie radzić w każdej sytuacji. W dzisiejszych czasach można poradzić się osób, które pomogą nam rozwiązać nasz problem.
Niestety nie każdy nadaje się na opiekuna przez co podejmowane są błędne decyzje, a jedynym problemem staje się dla nich pies (często pozbywając się go).
Kupując psa nie dostaniemy gotowego i kompletnego "zestawu" z wgranym oprogramowaniem idealnego psa. To my sami musimy wychować naszego pupila na takiego by wiedział co jest dobre, a co złe.

Koszty utrzymania psa...


Często zapomina się o tym, że pies to nie tylko koszty jego zakupu, ale także koszty utrzymania go przez całe jego życie. Same chęci nie wystarczą, pies to nie tylko żywienie i pojenie wodą.

Poniżej wymienię część kosztów jakie ponosimy będąc właścicielem psa.

Zdrowie

Naszym obowiązkiem jest chronić naszego psa od chorób, bólu, ran, stresu oraz urazów psychicznych. Musimy liczyć się z kosztami corocznych wizyt u weterynarza (regularne szczepienia i odrobaczenia), badań czy nieplanowanych odwiedzin w lecznicy. Wydatki te mogą być zarówno niskie jak i wysokie. Być może będziemy musieli zapłacić dodatkowo za zabieg, leki, bandaże i wiele innych. Trzeba być tego świadom i być na to gotowym.

Naszym obowiązkiem jest także zapobiegać niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości zapobiegania takim sytuacją jak np. kastracja lub sterylizacja.

Przed zakupem psa sprawdź czy któryś z domowników nie jest uczulony na sierść by uniknąć sytuacji w których będziesz musiał go oddać.

Żywienie

To co spożywa człowiek niekoniecznie jest zdrowe dla naszego pupila i musimy być tego świadomi. Karmy z supermarketu lub odpady z obiadu nie zapewnią odpowiedniego zdrowia i energii naszemu psu, wręcz przeciwnie mogą je odebrać.
Karmy niskiej jakości mogą jedynie zapchać żołądek naszego psa, ale nie dostarczyć odpowiednich składników wspomagających codzienne funkcjonowanie czworonoga jak i jego organizmu.
Na rynku mamy dostęp do karm suchych i mokrych. Jednak coraz popularniejsza staje się dieta Barf. Wymienione możliwości to nie jedyne jakie istnieją, jednak dobór pokarmu będzie zależał od tego co lepiej będzie przyswajał organizm naszego psa.
Pamiętaj, że nasz pupil musi otrzymywać pokarm przekazany dla czworonogów. Koszta żywienia są różne w zależności od jakości pożywienia.

Witaminy i suplementy

Żywienie psa to nie wszystko, musimy zadbać także o dostarczanie odpowiednich witamin do organizmu. Witaminy i suplementy muszą być dopasowane do wieku i potrzeb.

Pielęgnacja

Czyszczenie uszu, kąpiele, podcinanie pazurów, wyczesywanie sierści to tylko jedne z podstawowych potrzeb i obowiązków jakie nas czekają. Tutaj pojawiają się kolejne koszty.
Musimy posiadać odpowiednie środki oraz akcesoria jak np. szampon, ręcznik, szczotka do czesania, środek do czyszczenia uszu, a nawet pielęgnacji zębów. W przypadku problemów musimy poradzić się odpowiednich osób, co za tym idzie często dopłacić za usługę.
W okresie wiosna-lato musimy zabezpieczyć naszego psa przed pasożytami typu kleszcze, pchły itp. Ceny dobrego środka często nie należą do najniższych.

Akcesoria i zabawki

Teriery Typu Bull to psy, które potrzebują mocnych i wyszukanych zabawek - często nie należących do najtańszych. To także różnego rodzaju podstawowe akcesoria jak np. legowisko, miski, smycz, obroża itp. To kolejne koszta jakie nas czekają.

Czas

Największym twoim kosztem będzie poświęcany psu czas, cierpliwość, szacunek, miłość, wybaczenie jego naturalnych zwierzęcych zachowań, które ty możesz nazwać błędami.
Czas jaki poświęcisz nie może osiągać 5 do 20 minut dziennie - to zdecydowanie za mało. Przede wszystkim powinny być to długie spacery oraz zabawy, wspólnie spędzając te chwile. To także szkolenie naszego psa i socjalizacja z otoczeniem oraz innymi zwierzętami.
Terriery Typu Bull to psy, którym trzeba poświęcić dużo czasu. Istnieje takie powiedzenie "zmęczony pies to szczęśliwy pies", tyczy się to przede wszystkim ras bullowatych.

Nie zapominajmy także o wyjazdach zarówno tych weekendowych, urlopowych czy zagranicznych (np. za pracą). Należy pamiętać, że może nas spotkać podobna sytuacja i powinniśmy starać się rozwiązać ją w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest to by nie porzucać psa, a czasem i swoim kosztem znaleźć rozwiązanie dobre dla właściciela i jego zwierzęcia.

Wiedza i wychowanie

Pies stał się tak popularnym zwierzęciem, że ludzie często nie dostrzegają własnych błędów jakie popełnili podczas jego wychowania. Wydaje się, że pies to nieskomplikowane zwierzę, któremu podołamy bez jakiejkolwiek wiedzy i doświadczenia. Niestety nie wszystko jest takie łatwe jak się z pozoru wydaje.

Chęć i motywacja to podstawa do zdobycia wiedzy. Zdobywając ją ułatwimy sobie drogę jaką jest wychowanie psa. Pierwsze dni, a nawet tygodnie mogą być dla nas trudne gdyż mamy do czynienia ze szczenięciem, które dopiero co zmieniło otoczenie. W pewnym stopniu można tę sytuacje porównać do okoliczności gdy w naszym domu pojawia się dziecko. To nie oznacza jednak, że po kilku tygodniach powinniśmy zaprzestać dokształcania się w tematyce psów. Wręcz przeciwnie, człowiek uczy się całe życie.

Od pierwszych dni szczenięcia w naszym domu stajemy się niczym jego rodzice i to na naszych barkach spoczywa by podołać zadaniu jakim jest wychowanie. Pies sam za siebie tego nie zrobi. Ewentualne błędy lub złe zachowanie w przyszłości może wynikać z naszej winy i popełnionych błędów. Dlatego tak ważne jest by stosować odpowiednie metody wychowawcze.
W dużym stopniu to my i nasze decyzje decydują o tym czy ukierunkujemy psa na odpowiednie tory czy też nie.
W przypadku problemów lub chęci uniknięcia błędów mamy możliwość szkolenia psa już od najmłodszych lat pod okiem osób doświadczonych. Jednak musimy liczyć się z kosztami za takie szkolenie.

Jeżeli mamy obawy czy podołamy wychowaniu psa, powinniśmy sobie odpuścić.

Przede wszystkim właścicielem bullowatego powinna być osoba bardzo odpowiedzialna i dojrzała psychicznie. Psy te nie są dla osób, które specjalnie wzmagają agresje u psów i "niszczą" je w ten sposób przez własną głupotę. Skutki takiego zachowania mogą być katastrofalne. Nie możemy zapominać także o potencjale i sile jaka drzemie w tych rasach. Osoba prowadząca bullowatego powinna wiedzieć jak się zachować, nie powinna to być osoba strachliwa, nie radząca sobie z utrzymaniem własnego psa.

Musisz wiedzieć, że będąc posiadaczem bullowatego możesz spotkać się z sytuacjami w których ludzie i właściciele czworonogów będą unikać kontaktu z naszym psem lub mówić o agresywnej rasie. Niestety rasy bullowate wśród społeczeństwa mają złą opinie mimo, że osoby takie zazwyczaj nigdy nie miały własnego psa lub styczności z tymi rasami.

Bullowate nie są dla każdego, dlatego przed zakupem przemyśl swoją decyzję.


Gdy dokonałeś wyboru...


Wybierając jedną z ras typu bull zdecydowałeś się na psa wesołego, energicznego, silnego, ufnego, chętnego do zabawy oraz aktywności fizycznej. Każda z ras wyróżnia się czymś i posiada cechy charakteryzujące je. Jednak można zauważyć wiele podobieństw.

Nie daj się oszukać

Szukasz prawdziwego przedstawiciela rasy o prawidłowym wyglądzie oraz charakterze typowym dla rasy? O udokumentowanym pochodzeniu udowiadniającym rasowość? Psa zdrowego? Nie lękliwego? Chcesz cieszyć się swoim psem nie biegając ciągle do weterynarza i wydając u niego pieniądze na leczenie? Przeczytaj dalszą część tekstu.

Pies nie posiadający rodowodu może być potomkiem nieznanych nam psów, tym bardziej nierasowych. Często nie mamy pojęcia kim byli rodzice i czy nie były to przypadkiem kundelki sąsiada. Szczeniak może wyglądać podobnie, ale gdy wyrośnie może się okazać mało podobny do rasy. Należy pamiętać, że pies danej rasy to nie tylko wygląd, a często wiele osób popełnia błąd porównując podobieństwa swojego psa nierasowego do rasy myśląc, że jest jej przedstawicielem.
Potomkowie psów z pseudohodowli często obarczeni są różnymi wadami, a co za tym idzie problemami zdrowotnymi. Psy te nie są badane, a hodowla prowadzona jest w sposób oszczędnościowy. Zdarzają się psy niesocjalizowane, które w skutku mogą mieć problemy z charakterem oraz psychiką w przyszłości.
Pseudo hodowcę obchodzi jedynie zarobek więc rozmnażając psy nie zależy mu ani na zdrowiu ani skutkach nieodpowiedzialnego i bezmyślnego rozmnażania. Osoba taka nie da nam gwarancji i często po sprzedaniu nie przyznaje się, że pies był zakupiony u niego. Po prostu nie bierze żadnej odpowiedzialności za to co wydał na świat.

Gdzie szukać?

Unikaj ogłoszeń w których pies nie ma rodowodu lub jego rodowód jest nic nie warty. Jak to zrobić? Mamy kilka możliwości. W przypadku ras American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier możemy sprawdzić czy przydomek hodowlany (nazwa hodowli) jest zarejestrowana w FCI (www.fci.be). Powinniśmy także sprawdzić czy szczenięta z tego miotu będą miały rodowód Związku Kynologicznego w Polsce (www.zkwp.pl). To jedyna wiarygodna organizacja w Polsce zrzeszająca prawdziwe hodowle i psy rasowe. Związek ten także jest jedynym członkiem FCI w naszym kraju. Kupując psa powinniśmy otrzymać metrykę, którą możemy wymienić na rodowód w jednym z pobliskich oddziałów ZKwP.
Jeżeli nie jesteśmy pewni możemy zadzwonić do jednego z oddziałów i zapytać czy hodowla jest członkiem tego związku. Wybierajcie rozsądnie i nie kupujcie "kota w worku" z pseudo hodowli.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hodowli?

Pamiętajmy, że hodowca to też człowiek i każdy postępuje według własnego sumienia. Hodowca ma obowiązek stosowania się do regulaminu Związku jako jego członek. Postępowanie nieetyczne, a zarazem sprzeczne z zasadami spotyka się z karą lub usunięciem członka z ZKwP (w zależności od wysokości popełnionego czynu).

Szukając hodowli powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

• Prawdziwa hodowla zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce.
• Sprzedaż szczeniąt prowadzona jest wyłącznie w hodowli, nigdy w miejscach takich jak targowiska itp.
• Hodowca sprzedaje szczenięta wyłącznie o udokumentowanym pochodzeniu (metrykę zamienimy na rodowód w swoim oddziale ZKwP).
• Hodowca sprzedaje szczenięta zaszczepione oraz odrobaczone, co powinno być udokumentowane w książeczce zdrowia.
• Hodowca sprzedając szczenięta nigdy nie oddaje szczeniąt młodszych niż 7 tygodni.
• Suka powinna mieć co najmniej roczny odstęp od poprzedniego miotu.
• Psy w hodowli powinny być zadbane i przyjaźnie nastawione.
• Psy w hodowli powinny być regularnie badane co powinno być udokumentowane.
• Dobry hodowca bada wszystkie swoje psy na choroby, które mogą występować w rasie (nie są obowiązkowe odgórnie, ale dowodzi to, że interesuje się zdrowiem swoich psów).
• Powinniśmy zwrócić uwagę w jakich warunkach żyją psy i odchowywany miot.
• Szczenięta powinny być odchowywane w stałym kontakcie z ludźmi, otoczone troską i miłością.
• Hodowcy powinno zależeć na tym gdzie trafi jego szczenię, dlatego też może zadać nam sporo pytań. Powinno zależeć mu na tym by pies trafił do jak najlepszego domu (nie sprzedaje szczeniąt pierwszej lepszej osobie).
• Jako zainteresowani kupnem psa mamy także prawo pytać (hodowca nie powinien mieć przed nami żadnych tajemnic).
• Hodowca uczciwie informuje o wymaganiach danej rasy, zarówno o jej wadach i zaletach.
• Sprzedając szczenię niehodowlane (nienadające się na wystawy lecz zdrowe) powinien o tym nas poinformować.
• Analizując Twoje potrzeby i osobowość pomaga Ci wybrać najodpowiedniejszego szczeniaka z miotu.
• Przy sprzedaży szczeniąt podpisujemy umowę określającą zakres odpowiedzialności za wyhodowane szczenię oraz warunki jakie musi spełniać właściciel szczenięcia.
• Dobry hodowca interesuje się psami ze swojej hodowli i utrzymuje kontakt z właścicielami szczeniąt. W miarę możliwości służy pomocą w razie problemów.
• Hodowca wraz ze szczenięciem wydaje nam wyprawkę z niewielką ilością karmy jaką dotychczas dostawał szczeniak.
• Hodowca nie powinien mieć problemów podczas rozmowy i potrafić odpowiedzieć na nasze pytania.
• Hodowca bierze pełną odpowiedzialność za wyhodowane u siebie zwierzęta.
• Wybierając hodowle powinniśmy robić to ze spokojem (naszym wyborem nie musimy być pierwsza odwiedzona hodowla).

Decydując się na psa bierzesz pełną odpowiedzialność za jego los. Pamiętaj, że twój wybór będzie słuszny jeżeli będzie przemyślany. Podejmuj decyzje z rozsądkiem!

Tekst jest własnością: www.forum.amstaff.tox.pl . Nie kopiuj materiałów bez zgody autora.
_________________
www.amstaff.tox.pl & www.forum.amstaff.tox.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna Związek Kynologiczny w Polsce Klub Terrierów Typu Bull w Polsce American Dog Breeders Association United Kennel Club

Forum Poświęcone rasom bullowatym: American Staffordshire Terrier, American Pit Bull Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier

phpBB by przemo