forum.amstaff.tox.pl
Forum poświęcone psom ras bullowatych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólnorozwojówka
Autor Wiadomość
Pizkes 
Początkujący

Wysłany: 2017-03-22, 16:05   Ogólnorozwojówka

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem, więc na początek "Dzień dobry wszystkim".

Mam pytanie odnośnie aktywności fizycznej psa. Mój Amstaff ma niecałe 4 miesiące. Jest u mnie niedługo, bo jakieś 3 tygodnie. Bardzo chciałbym serwować psu bardzo dużą dawkę aktywności fizycznej, gdyż sam kiedyś dużo ćwiczyłem i świetnie byłoby do tego wrócić z psim kompanem. I tutaj pojawia się moje pytanie: Jaka aktywność i intensywność jest odpowiednia dla psiaka w tym wieku? Wiem, że wszystko trzeba wprowadzać stopniowo i z umiarem, ale nie wiem gdzie ten umiar leży ;) Dla przykładu czy 5km marsz po lesie, to za dużo dla czteromiesięcznego Amstaffa? Byliśmy dziś na takim marszu - pies był zmęczony, ale wytrzymał i miał pod koniec jeszcze siłę na zabawę z innymi psami. Jednak obawiam się, czy takie marsze codziennie, lub co drugi dzień nie spowodują jakichś nieprawidłowości w rozwoju fizycznym pieska?

Ponadto staram się przyzwyczajać go do biegania ze mną. Na razie wygląda to tak, że po prostu podczas spaceru, lub marszu co jakiś czas przechodzę do truchtu a pies podąża za mną. Po jakichś 200 metrach przechodzimy znowu do zwykłego chodu i nagradzam psa smakołykiem. Takie podbiegi na razie są bardzo rzadkie, gdyż nie chce go zniechęcić na początku. Czy to jest dobra droga, czy nie dążyć jeszcze do biegania? Docelowo chciałbym, aby pies biegał ze mną nawet pełną godzinę, tylko nie wiem na ile mogę się posunąć z tak młodym psem, nawet jeżeli robię to stopniowo.

Takie samo pytanie dotyczy pływania. Kiedy i jak intensywnie pies może uprawiać taką aktywność?

Czy taki marsz i ogólnorozwojowe treningi(bieganie, pływanie), wprowadzane stopniowo, mogą zaszkodzić psu w jakiś sposób?

Idealnie byłoby także, gdybyśmy z psem zajęli się Agility. Ale ponownie nie wiem, kiedy i jak to wprowadzać.

Ponadto z czasem chciałbym, aby pies zajmował się także aktywnością siłową - przeciąganie ciężarów, marsze, czy biegi z obciążeniem etc. Nie zależy mi na startach w jakiś zawodach, ale po prostu na rozwoju siły psa i spożytkowaniu jego energii. Wiem, że z takimi sportami trzeba poczekać do 12-15 miesiąca życia, ale czy należałoby już teraz jakoś przyzwyczajać psa do takich rzeczy?

Przepraszam, jeśli moja wypowiedź jest trochę chaotyczna. Z góry dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi :)

Pozdrawiam

*Dzeus 
Weteran

Imię: Natalia
Wysłany: 2017-03-29, 22:58   

Cześć :) Post do powitania wszystkich członków znajdziesz tutaj -> Kim jesteście? - > http://www.forum.amstaff....p=141672#141672

Przeglądnij te tematy:
http://www.forum.amstaff....topic.php?t=503
http://www.forum.amstaff....opic.php?t=1096
http://www.forum.amstaff....opic.php?t=3217

Coś od siebie mogę tylko tyle dodać, że jeżeli wybierałeś psa pod kątem sportu, to mam WIELKĄ nadzieję, że jest to szczeniak po odpowiednich rodzicach przebadanych, z cechami predysponowanymi do sportów. Jeżeli tak to już wiele powinieneś się dowiedzieć od samego hodowcy, który z pewnością pomoże Ci z ODPOWIEDNIM czasie zacząć jakikolwiek trening.

Słowo "trening" może być mylące, ponieważ na tym okresie wzrostu Twój pies tak na prawdę powinien ( i będzie) się BAWIĆ, a Ty możesz jedynie zachęcać i rozwijać cechy, które w konkretnym sporcie mogą Ci się przydać ( np. popęd łupu).

Uważam, że na tym etapie - długotrwającym etapie, powinieneś:
- skupić się na socjalizacji szczenięcia
- rozwijaniu w nim cech pożądanych (np. popęd łupu) oraz wszystkich innych, które będą się przydawały w życiu codziennym (pewność siebie, podejmowanie decyzji)
- wyborze odpowiedniego żywienia
- sprawdzenie stawów (RTG)
- ZWRÓCENIU uwagi na to czy pies nie szaleje za dużo, nie bawi się za mocno, czy inne psy nie TURBUJĄ Twojego szczeniaka.
- pewnie o czymś zaponiałam bo miałąm pisać, ale wyleciał omi z głowy,, no cóż.

PAMIETAJ, że to jest psie Dziecko - na prawdę, w tym czasie od musi się rozwijać w spokoju. Zbyt duża dawka ruchu, źle wpływa na jego rozwój. Szczeniak może chcieć po 5 km iść się bawić z Tobą czy innymi psami, a potem może jeszcze pogrymasi , że chciałby wyjść gdzieś, ale pamietaj, że TY musisz nauczyć go też jak odpoczywać, jak się wyciszać.
Swego czasu tak eksploatowałam Dzeusa, że po kilku dniach ciężkiego wysiłku fizycznego odsypiał 2dni. To źle. Teraz jak już mogę powiedzieć, jest dorosły, dłuuuugi dzień, albo ciężki weeekend powoduje , że śpi większość czasu w kolejnych dniach, ale oprócz wysiłku fizycznego ma też umysłowy i psychiczny. Wszystko trzeba rozkładać, ponieważ na prawdę łątwo jest obciąży psa. Potem z tego są same problemy.
Powodzenia!

You are responsible, forever, for what you have tamed. (ang.)

Antoine de Saint-Exupéry

Odpowiedz do tematu