To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.amstaff.tox.pl
Forum poświęcone psom ras bullowatych

Ortopedia - dysplazja - kiedy wykonać badanie?

diyala - 2013-10-29, 17:12

BabyJane napisał/a:
Dawidddd12 napisał/a:
Przepraszam zę się wtrace ale znalazłem taki art

http://www.psy.pl/archiwu...-dysplazja.html

I ciekawi mnie ta wypowiedz

Jaki jest największy mit związany z dysplazją?
Badania „wstępne” na dysplazję - czyli wykonywanie badania RTG u młodych zwierząt.

to jest to o czym mówiłam wcześniej, badanie wykonane u młodego zwierzęcia jest niemiarodajne

Ten artykuł był pisany 5 lat temu, a od tego czasu sporo się zmieniło.
W kwestii dysplazji - jeśli faktycznie prześwietlenie robimy po to, żeby zakwalifikować (bądź nie) psa do hodowli, to najlepiej robić je jak najpóźniej - jak się da stawom trochę popracować, to wtedy wychodzi czarno na białym, czy pies ma tendencje do dysplazji czy nie, bo jak ma coś wyjść, to do tego czasu wylezie. Min. z tej przyczyny ja wole psy hodowlane prześwietlać dopiero przed planowanym rozrodem, jak już mają te kilka lat i sobie trochę popracują na zawodach.
Jeśli chodzi natomiast o ewentualne leczenie czy też spowolnienie rozwoju dysplazji, w przypadku kiedy mamy molosa, rasy predysponowane do dysplazji (np. ON czy retrievery), ttb po rodzicach nie badanych czy NN, wtedy warto prześwietlać jak najwcześniej w 3-4 czy 6 m-cu życia, żeby jak najwcześniej móc wychwycić ewentualne zmiany i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

Martens - 2013-10-30, 11:21

diyala napisał/a:

W kwestii dysplazji - jeśli faktycznie prześwietlenie robimy po to, żeby zakwalifikować (bądź nie) psa do hodowli, to najlepiej robić je jak najpóźniej - jak się da stawom trochę popracować, to wtedy wychodzi czarno na białym, czy pies ma tendencje do dysplazji czy nie, bo jak ma coś wyjść, to do tego czasu wylezie. Min. z tej przyczyny ja wole psy hodowlane prześwietlać dopiero przed planowanym rozrodem, jak już mają te kilka lat i sobie trochę popracują na zawodach.
Jeśli chodzi natomiast o ewentualne leczenie czy też spowolnienie rozwoju dysplazji, w przypadku kiedy mamy molosa, rasy predysponowane do dysplazji (np. ON czy retrievery), ttb po rodzicach nie badanych czy NN, wtedy warto prześwietlać jak najwcześniej w 3-4 czy 6 m-cu życia, żeby jak najwcześniej móc wychwycić ewentualne zmiany i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

Zgadza się.

Do tego nauka poszła do przodu na tyle, że wczesna diagnostyka umożliwiająca wcześniejsze leczenie nie kończy się na zdjęciach rtg, i można ją zaczynać nawet u kilkutygodniowych szczeniąt. Oczywiście nie po to, żeby kwalifikować psa do rozrodu lub nie, ale żeby jak najszybciej wychwycić zmiany i móc zacząć działać.

Co do wyników mieszanych typu B/C według większości hodowców i wetów z którymi rozmawiałam, często jest to wynik urazu lub przeciążenia jednego stawu, więc pies genetycznie i teoretycznie ma stawy B, a to, że jeden staw jest C to często kwestia czynników środowiskowych.

Dardamell - 2013-10-30, 11:37

Martens napisał/a:
Co do wyników mieszanych typu B/C według większości hodowców i wetów z którymi rozmawiałam, często jest to wynik urazu lub przeciążenia jednego stawu, więc pies genetycznie i teoretycznie ma stawy B, a to, że jeden staw jest C to często kwestia czynników środowiskowych.
I ja, jak i nasz wet równeiż tak uważamy. W "łapie C" szwankuje akurat kolano (rzepka dokłądniej) a biodro jest prawdopodobnie wynikiem oszczędzania owego kolana przez sukę.